top of page
Search
Writer's pictureKristina Valkauskienė

Apie pykčio slopinimą

Daug kalbama apie pykčio valdymo problemas, būdus tai spręsti. Tačiau pastebėjau, kad mano praktikoje dažnesnė su šia emocija susijusi problema - pykčio slopinimas. Žmonės beveik niekada neateina į terapiją su lūkesčiu išmokti supykti. Jie turi kitų problemų, į kurias gilinantis pasimato, kad jų priežastis - slopinamos emocijos. Pateiksiu kelis atvejus, kaip tai gali atrodyti.

Psichosomatika. 30 metų vyras dėl dažnai pasikartojančio galvos skausmo aplankė daugybę gydytojų, tačiau jie nerado negalavimo priežasties. Vyras labai draugiškas, paslaugus, visada pirmiausia pasirūpina kitais. Darbe kiti juo nuolat naudojasi, atiduoda savo darbus, prašo paslaugų, dėl to tenka dirbti viršvalandžius, tačiau jis nepyksta, nors dėl to kenčia jis pats ir jo šeima. Supratęs, kad tai neteisinga, vyras po truputį ima jausti pyktį, brėžti ribas ir pastebi, kad vis rečiau skauda galvą. Ši istorija rodo, kad apie slopinamas emocijas dažnai mums šaukia kūnas. Jei gydytojai neranda priežasties galvos, skrandžio skausmų, odos problemų ir dar daugybės įvairių simptomų, gali būti, kad tai susiję su slopinamu pykčiu. 

Depresija. 40 metų moteriai diagnozuota depresija. Ji turi sutuoktinį, kuris yra labai reiklus, kontroliuojantis. Visas moters gyvenimas sukasi apie vyrą ir jo poreikius. Ligą moteris įveikia tada, kai pradeda leisti sau supykti, dažniau pasakyti vyrui “ne” ir kalbėtis apie savo poreikius.

Savivertės problemos. Jauna mergina labai nepasitiki savimi, save vertina kaip blogesnę už kitus, niekam tikusią. Ji gyvena su mama, kuri dukrą nuolat kritikuoja, žemina. Vietoj to, kad supyktų ant mamos, mergina pyktį nukreipia į save. Tik supykusi,  priėmusi, kad mamos elgesys yra neleistinas, kad turi save apginti, mergina gali pradėti keisti požiūrį į save. 

Šie pavyzdžiai rodo, kad pyktis yra reikalinga emocija. Tik noriu pabrėžti, kad supykti - nereiškia konfliktuoti, šaukti, nutraukti santykius. Svarbiausia, sau pripažinti, priimti pykčio emociją. Kartais pakanka tiesiog sau pasakyti “kaip aš pykstu” ir priimti sprendimą šiuo metu nedaryti nieko, kartais - kažkur neiti, kažko nedaryti, kartais - tiesiog daugiau kalbėtis su artimaisiais apie savo norus, poreikius. 

Ar Jūs mokate pykti?



10 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page