top of page
Search
  • Writer's pictureKristina Valkauskienė

Vaikas neklauso

Didžioji dalis tėvų viename ar kitame gyvenimo etape ištaria: “vaikas manęs neklauso”. Jei dėl to jaučiatės bejėgiai, nusivylę, pikti, kalti, greičiausiai tai ženklas, kad kažką reiktų daryti kitaip nei įprastai. Siūlau atsakyti į kelis klausimus, kurie gali padėti geriau suprasti situaciją ir galbūt rasti sprendimą, kaip pagerinti atmosferą šeimoje.

  1. Ar taisyklių ir reikalavimų šeimoje nėra per daug? Ar brėždamas ribą galiu vaikui paaiškinti, kam to reikia? “Susitvarkyk stalą, kad turėtum kur atlikti namų darbus” - turi prasmę, tuo tarpu “susitvarkyk, nes tavo kambaryje nuolat turi būti tvarka” ko gero sukels pasipriešinimą.

  2. Ar visų suaugusių, dalyvaujančių vaikų auklėjime, nustatytos taisyklės ir lūkesčiai vienodi? Jei mama tikisi, kad vaikas grįžęs iš mokyklos namų darbus paruoš iškart, o tėtis leidžia prieš tai pailsėti žaidžiant kompiuterinius žaidimus, tikėtina, kad vaikas elgsis, kaip jam labiau patiks.

  3. Ar vaikas nejaučia neteisybės jausmo, kad iš brolio/sesės reikalaujama mažiau? Svarbu, kad pareigų, pritaikytų pagal amžių, turėtų visi šeimos nariai.

  4. Ar šeimoje esame aptarę pasekmes už netinkamą elgesį? “Neparuošęs namų darbų negalėsi žaisti kompiuterinių žaidimų” gali motyvuoti labiau nei “Privalai dabar pat atlikti namų darbus”. Tik svarbu, kad pasekmės nevirstų bausmėmis. Pasekmės vaikui yra iš anksto žinomos, jis gali rinktis, ar elgtis netinkamai ir patirti pasėkmę, ar ne. Taip pat jos turėtų būti pagarbios vaiko atžvilgiu (jokio fizinio ar emocinio smurto!), susijusios su esama situacija.

  5. Ar skiriame vaikui pakankamai dėmesio? Neigiamas dėmesys vaikui geriau nei jokio, todėl daugiau laiko leisdami kartu galime sumažinti netinkamo vaiko elgesio tikimybę.

  6. Ar pastebime, pagiriame už tinkamą elgesį? Jei tinkamas elgesys mums atrodo savaime aiškus ir jo nepastipriname, vaikas gali nustoti stengtis.

  7. Ar mano lūkesčiai vaiko atžvilgiu ne per dideli? Įsitikinimai, kad vaikas visada turi klausyti tėvų, nerodyti pykčio, nepasitenkinimo gali kelti daug įtampos ir klausimus: kas negerai su mano vaiku? Ką aš negerai darau? Taip, mes turime reaguoti į netinkamą vaiko elgesį, bet svarbu būtų sau priminti - normalu, kad vaikas neklauso, bando ribas, intensyviai reiškia emocijas.

Jei visi išvardinti būdai išbandyti, o problema išlieka, padėti suprasti vaiką galėtų specialistai. Daugiau informacijos apie vaikų auklėjimą galite rasti internete leidinyje “Pozityvios tėvystės įgūdžių ugdymo metodinės rekomendacijos” (Rima Breidokienė, Sigita Ignatovičienė).19 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page